Blog

Rekonštrukcia budovy z roku 1949 v Nitre

Blog
Rekonštrukcia budovy z roku 1949 v Nitre
Rekonštrukcia budovy z roku 1949 v Nitre
Rekonštrukcia budovy z roku 1949 v Nitre

Naša firma sa zaoberá kladením nového prírodného kameňa, avšak nezabúda ani na tých, ktorí by potrebovali vrátiť pôvodný vzhľad už osadenému kameňu, a teda by mali záujem o jeho renováciu či obnovu.

Všetky materiály s pribúdajúcim časom starnú, opotrebúvajú sa, blednú alebo sa zašpinia, výnimkou nie je ani prírodný kameň travertín. V prípade travertínu sa však jedná o dlhé roky až desaťročia, no i tak podlieha opotrebovaniu, či už v dôsledku poveternostných vplyvov, pri externých obkladoch alebo v dôsledku dlhoročného, každodenného používania, pri schodoch.

Precíznosť a zručnosť sú na mieste

Pri renováciách prírodného kameňa ide hlavne o jeho čistenie, leštenie prípadne o výmenu poškodených kusov. Dôležitú úlohu pri výmene alebo nahrádzaní niekoľkých kusov obkladov z prírodného kameňa, zohráva precíznosť, a to najmä pri výbere farby nových kusov kameňa, tak aby sa čo najviac približovala k farbe pôvodného kameňa, a tak zapadla medzi ostatné. Pri renovácii prírodného kameňa je dôležitá aj zručnosť a opatrnosť najmä pri jeho čistení prípadne leštení. Celkovo si renovácia prírodného kameňa vyžaduje odborný a dôsledný prístup.

Naša spoločnosť mala tento rok možnosť, podieľať sa na obnove budovy postavenej v roku 1949. Tieto práce zahŕňali renováciu exteriérového travertínového obkladu. Keďže travertínový obklad bol zašpinený, poškodený vplyvom počasia a niektoré kusy obkladu boli prasknuté alebo opadnuté, zvolili sme pri rekonštrukcii niekoľko stupňový postup, aby bol výsledok čo najestetickejší.

Ako sme to zvládli

Ako prvý krok sme zvolili, odstránenie prasknutých alebo inak poškodených kusov travertínu a ich úlomkov. Z plôch, kde obklad chýbal sme odstránili starý spojovací materiál a vyčistili sme ich. Ďalšou fázou rekonštrukcie, bol dôkladný výber farby nového travertínového obkladu, ktorý nahrádzal pôvodné odstránené kusy. Táto fáza si vyžadovala veľkú dávku trpezlivosti z oboch strán. Bolo nutné niekoľko krát precízne porovnať farbu pôvodného obkladu so vzorkami rôznych odtieňov dostupných materiálov. Týmto spôsobom sme sa snažili vybrať, travertín s čo najväčšou farebnou zhodou.

Po týchto úkonoch nasledovalo hĺbkové chemické čistenie obkladu od rias, lišajníkov, machov, mastnôt, voskov a iných organických nečistôt. Tento proces je veľmi účinný pri odstraňovaní znečistenia, no zároveň je šetrný voči prírodnému kameňu. Po nadobudnutí dokonale čistého povrchu travertínu, sme pristúpili k ďalšiemu úkonu, a síce k brúseniu a lešteniu. Pri tomto kroku, sme hrubým brúsením zarovnali drobné nerovnosti na povrchu travertínu. Postupným zvyšovaním jemnosti brúsenia, sme dosiahli čo najjemnejší povrch obkladu. Po dôkladnom brúsení, sme travertín podrobili lešteniu do vysokého lesku.

Ako pri každej našej realizácii, tak aj pri tejto, bola záverečným krokom impregnácia materiálu. Je to veľmi dôležitý krok, ktorým dosiahneme uzavretie mikropórov a kapilár prírodného kameňa, čím dosiahneme neprekonateľnú ochranu, pred vnikajúcou vlhkosťou alebo nečistotami.

Renovácia tejto historickej budovy, bola pre nás veľkou výzvou, ktorú sme vzhľadom na pochvalné slová a spokojnosť zákazníka, zvládli bravúrne. Do budúcnosti sme si z nej odniesli množstvo skúseností a nadšenia do ďalších podobných realizácií.

Prirodný kameň, vzorky, prevedenia

Navštívte náš showroom.

Pozývame Vás do nášho showroomu, v ktorom máme pre Vás pripravené všetky druhy prírodného kameňa od travertínu, bridlice, onyxu až po samotný mramor. Prírodný kameň je dôležité nielen vidieť, ale hlavne sa ho dotknúť a preto Vám v našom showroome predstavíme všetky prírodné kamene z našej ponuky.

Navštívte náš showroom. Prirodný kameň, vzorky, prevedenia.
Sme komplexní realizátori. Poradenstvo, návrh, osadenie, výroba na mieru.
Sme komplexní realizátori. Poradenstvo, návrh, osadenie, výroba na mieru.

Poradenstvo, návrh, osadenie, výroba na mieru

Sme komplexní realizátori.

Prírodný kameň nielen dodávame, ale aj osádzame priamo u Vás, sme komplexní realizátori. A preto Vás náš profesionálne vyškolený tím prevedie celým procesom, od správneho výberu prírodného kameňa pre Váš interiér alebo exteriér až po finálne osadenie prírodného kameňa na určené miesto. Pripravíme Vám to najlepšie riešenie, sme pripravení zrealizovať na mieru akúkoľvek Vašu požiadavku.

Máte otázky? Máme odpovede.

Kontaktujte nás

Radi odborne a vecne zodpovieme všetky Vaše otázky v čo možno najkratšom čase. Dohodnite si s nami termín v našom showroome, kde sa môžeme porozprávať o Vašej predstave.

  • Zavolajte nám
  • Zavolajte nám
  • Napíšte nám